Oficiální stránky Oficiální stránky
S K   S E M I L Y S K   S E M I L Y
KLUB
HISTORIE
SKROMNÝ ZAČÁTEK
První sportovní ruch se začal v Semilech rozvíjet kolem roku 1890.Klub českých cyklistů byl v Semilech založen v r.1894,ale rozešel se v r.1905.Fotbal začali v Semilech pěstovat studenti-akademici kolem r.1902.
Z tohoto kroužku pak vznikl v roce 1904 „Sportovní fotballový klub v Semilech“.
Historii S.K. Semily je věnována krasná stať v knize Ferdinanda Scheinosta „Slavné postavy naší kopané“.
Čteme tam mimo jiné :“ Co to bylo za nadšení pro nový sport,které dalo vyrůsti Sportovnímu Klubu v Semilech,v rodném městě Dr.Františka Ladislava Riegra, v městě s nejkrásnějším okolím v Podkrkonoší . Ano,ti studenti a úředníci,později učedníci a dělníci ,kteří působili v začátcích hnutí,mají právo na zlatý list v dějinách naší kopané.Oni to byli,kteří i jako ryzí amatéři na hřištích, tak i jako obětaví činovníci i mecenáši, položili základy sportu“.
Sportovní klub Semily byl založen v r.1904, ale již dva roky před tím začali hrát fotbal semilští studenti studující převážně v Praze. Fotbal se hrál na volných prostranstvích a dvorech ve městě.Posléze hráli na jednu branku na Bělidlech,nynějším Riegrově náměstí v prostoru za restaurací Jizera.Činnost se omezovala zprvu jen na dobu prázdnin.V roce 1903 již byla pohromadě XI. i s několika náhradníky a tak byl založen první fotbalový kroužek. První dresy byly černo-bílé košile a první stanovy určovaly platit příspěvky a dodržovat řády.Branky byly jen dvě tyče, spojené provazem a hra byla proti dnešní zcela primitivní.Každý hráč se snažil prosadit především sám a taktika i kombinace byly zcela neznámé pojmy.V roce 1904 zájemců houfně přibývalo a ze stávajícího kroužku byl založen fotbalový klub F.K. Semily.Po získání prvního hřiště, louky za hotelem Slávie za roční nájemné 120 K.byly zakoupeny první branky za 12 K.a od firmy Fidler z Prahy první míč za 15K.29 h. K černobílým košilím už pratřily bílé trenýrky,ale stulpny a kopačky si musel každý pořídit ze svého.Na úhradu ostatních nákladů se platily příspěvky 20 hal.týdně.Když bylo vše pohromadě,zkušenější hráči - studenti,kteří viděli hrát fotbal v Praze,naučili své semilské kamarády základům a pravidlům hry.První zápas byl vyjednán v Turnově,kde se v ten čas začala kopaná také rozvíjet.Zápas skončil porážkou 3:0,ale i tak to byl úspěch,neboť někteří hráči tu poprvé viděli rozestavení mužstev i určitou taktiku hry.S turnovským klubem pak byly udržovány časté sportovní styky,hrálo se několikrát střídavě v Turnově i v Semilech.Později byl také sestaven společný kombinovaný tým, který nastoupil proti zkušenějšímu S.K. Mladá Boleslav.Dalšími zápasy v r.1904 byly: SK Semily - SK Čechie Mladá Boleslav 4:1, Semily - Turnov 2:1 a později 10:1.Uskutečněn byl i zájezd do Vysokého nad Jizerou,kde se hrálo na velikém svahu a utkání skončilo vysokým vítězstvím Semil 19:1.


O prázdninách trénovali mužstvo jako hosté Košek a Veselý z Prahy a nejsilnější sestava v této době byla:
Otto Hybler, Josef Zeithammel, Karel Šmíd, Roman Král, Josef Valenta, Josef Vališ, Karel Kosař, K. Smolík,
V. Peldřinovský, Zd. Husák. Jedním ze zakládajících členů byl i Kamil Zeman, pozdější spisovatel Ivan Olbracht.
Prvním správcem hřiště byl pan Josef Dionysi.
12345678910111213141516
Vyvrcholením prvního roku činnosti bylo přátelské utkání s velmi dobrým mužstvem FS Gablonz.Bylo to snad první mezinárodní utkání na českém venkově,mezinárodní tím spíše že za Jablonec hráli 4 Angličané.Domácí vyhráli 9:1 a později Semily Jablonec porazily 7:1 (branky Kosař 4,Husák 3).Další význačnější výsledky prvních let: Semily-Slavia Praha rezerves 1:0 -vítězný gól dal Pavlíček.S S.K. Meteor Liberec jsme vyhráli 5:1 a s SK Horymír Dvůr králové 5:0.
Sportovní činnost fotbalistů se neomezovala jenom na kopanou,ale většina jich pěstovala tělocvik,atletiku a plavání.Téměř po každém zápase byly pořádány přátelské večírky,na nichž se utužovala přátelství jak se soupeři ,tak i mezi vlastním členstvem,což přispívalo k ještě větší oblibě tohoto sportu.
Slibně se rozvíjela činnost fotbalového klubu Semily až do roku 1914,kdy byla většina sportovců povolána do Rakousko-Uherské armády.Nastaly nepředstavitelné útrapy 1 .světové války,na sport nebylo ani pomyšlení a věškerá organizovaná činnost ustala.
„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain